- Pod rządami PiS z mapy Polski znikają małe porodówki – alarmują politycy Lewicy podczas konferencji prasowej w Sejmie. Posłowie domagają się od ministra Adama Niedzielskiego ujawnienia planów Ministerstwa Zdrowia względem oddziałów ginekologiczno-położniczych w całym kraju.
Od 2015 r. trwa systematyczna likwidacja porodówek w całej Polsce, potwierdzają to dane zaprezentowane w Sejmie przez Michała Dzięgielewski, dyrektora Departamentu ds. Lecznictwa w Ministerstwie Zdrowia, podczas styczniowej sejmowej Komisji Zdrowia. W styczniu 2023 r. poinformował on posłów, iż w 2015 r. w Polsce było 424 oddziałów ginekologiczno-położniczych, aby w 2022 r. osiągnąć poziom 364 oddziałów. - Uważam, że ten plan jest i on zakłada likwidację wszystkich usług publicznych, które się nie opłacają w małych miejscowościach – ocenił poseł Krzysztof Śmiszek.
- Resort zdrowia od dawna mówi, iż chce premiować te szpitale, w których jest ponad 400 porodów rocznie. Prowadzi to do tego, że małe oddziały porodowe, które często są blisko kobiet w ciąży, znikają z mapy Polski. Dzieje się to w sposób chaotyczny i bez nadzoru ministerstwa – mówiła posłanka Marcelina Zawisza. Jak poinformowała w województwie opolskim zniknęły oddziały porodowe w Kluczborku, w Głubczycach, w Prudniku, czy w Namysłowie.
- Kobieta powinna mieć wybór, czy rodzi w dużym szpitalu, ponieważ ciąża jest powikłana; czy też jeżeli poród jest naturalny to na porodówce bliskiej miejscu zamieszkania – podkreśliła.
- Rząd PiS odmienia słowo rodzina przez wszystkie przypadki, ale fakty są takie, że w całej Polsce porodówki znikają – oceniła.
O sposobie w jaki takie oddziały są likwidowana opowiedziała posłanka Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, na przykładzie szpitala w Miliczu na Dolnym Śląsku. - Kilka dni temu mieszkanki tej miejscowości dowiedziały się nie od swojego starosty, ale od rady sąsiedniego powiatu, że tamtejsza porodówka zostanie zlikwidowana. Nie wiedziały o tym wcześniej i jest to sytuacja absolutnie niedopuszczalna. Absurdalne jest to, że oddział porodowy w milickim szpitalu jest oceniany, jako jeden z najlepszych tego typu oddziałów na Dolnym Śląsku. Rozumiemy, że w czasie zmian demograficznych należy niektóre oddziały zamykać, a niektóre przenosić. Ale nie rozumiemy, dlaczego resortu zdrowia i bardzo często dla włodarzy samorządowych liczy się wyłącznie ilość, a nie jakość. Przecież jeżeli jakiś oddział króluje w rankingach to ministerstwo powinno zrobić wszystko, aby go uratować. W tej sprawie zwróciliśmy się z interwencją poselską do starosty, aby wyjaśnił jakie podjął działania, aby uratować oddział porodowy w Miliczu i dlaczego nie poinformował o planach jego likwidacji – mówiła.
- Obok Milicza jest Strzelin, w którym do zeszłego roku funkcjonował oddział ginekologiczno-położniczy, w którym odbierano około 360 porodów rocznie. Dziś kobiety z tej miejscowości do dalekiego Wrocławia lub innych miejscowości. Likwidacja tego typu placówek powoduje, że kobiety zamiast myśleć o porodzie i szykować się do życia po urodzeniu dziecka, martwią się, gdzie będą rodzić – mówił poseł Krzysztof Śmiszek.
Minister Adam Niedzielski coraz częściej pojawia się w swoim okręgu wyborczym, zamiast pracować w swoim resorcie. - W tych podróżach pomija jeden powiat, powiat złotowski, gdzie oddział ginekologiczno-położniczy w Złotowie już nie funkcjonuje, pod pretekstem remontu. Wiadomo powszechnie, że po jego zakończeniu ten oddział nie zostanie przywrócony. Starosta mówi wprost, że „rachunek ekonomiczny jest bezwzględny” i jest to dobry opis systemu, jaki stworzył Adam Niedzielski. Jest to system bezwzględny – oświadczył Dariusz Standarski, ekspert ekonomiczny Lewicy.